List otwarty do Zarządu Elektrim S.A. i do Głównego Akcjonariusza, Pana Zygmunta Solorza

Szanowni Państwo,

W propozycji uchwały nr 3 najbliższego NWZA, zwołanego na dzień 30 września 2020 roku, Zarząd wnosi o uchylenie uchwały nr 3, przyjętej na NWZA w dniu 6 listopada 2019 roku, dotyczącej powrotu Elektrim S.A. na GPW, podając jako przyczynę kwestionowanie działań Zarządu przez część akcjonariuszy mniejszościowych, w szczególności ich pisma kierowane do KNF.

Podany w propozycji uchwały powód jest niedorzeczny i nielogiczny.

Mniejszościowi Akcjonariusze zrzeszeni w Porozumieniu Akcjonariuszy Elektrim (PAE) proponowali od zawsze, aby przed powrotem na GPW, spółka wyjaśniła szereg spraw, które do tej pory są skrywane przed nami i opinią publiczną – m.in.:

  • szczegóły rozliczenia i warunków Ugody z 2010 roku,
  • powody i konsekwencje finansowe szeregu przewłaszczeń PAKu (na jednym z takich przewłaszczeń Elektrim wykazał w sprawozdaniu finansowym stratę ponad 800 mln zł),
  • pożyczki wewnątrz grupy,
  • transakcja dot. podniesienia kapitału spółki Pantanamo (należą do niej nieruchomości „Porty Praskie”), w wyniku czego Elektrim utracił wtedy pakiet większościowy w tej spółce.

Od zawsze też postulowaliśmy o powrót wyprowadzonych po znacząco zaniżonej cenie aktywów przed uruchomieniem starań o wejście Elektrimu na GPW. Wszystkie nasze postulaty były zgodne z deklaracją Pana Zygmunta Solorza, że „Elektrim wróci na GPW i to nie jako wydmuszka”!

Nasze stanowisko komunikowaliśmy konsekwentnie na kolejnych spotkaniach Panu Zygmuntowi Solorzowi, oraz Zarządowi Elektrimu. Pomimo kontestowania przez nas powrotu na GPW bez rozstrzygnięć w sprawach spornych, powrót na GPW został uruchomiony przez Zarząd i zatwierdzony na NWZA w listopadzie 2019 roku głosami spółek należących do Pana Solorza. Na NWZA w listopadzie 2019 roku nie poparliśmy uchwały nr 3, a wstrzymaliśmy się od głosu, właśnie z uwagi na nie wzięcie pod uwagę naszych postulatów.

Pisma naszych akcjonariuszy do KNF dotyczyły tylko i wyłącznie nierozstrzygniętych, spornych spraw, o których wspomniano wyżej i były oczywistą konsekwencją naszego stanowiska, które Zarząd Elektrimu znał PRZED uruchomieniem procedury powrotu na GPW. Aby uruchomić procedurę powrotu na GPW, Zarządowi Elektrimu i Głównemu Akcjonariuszowi nie przeszkadzały nasze obiekcje i to, że kwestionowaliśmy powrót wypatroszonego Elektrimu. Teraz, nagle to, co mówią i piszą nasi Akcjonariusze, stało się tak istotne, że ma to być rzekomo powód rezygnacji z powrotu. Czy ktokolwiek uwierzy w to absurdalne tłumaczenie?

Akcjonariusze mniejszościowi z PAE nie wierzą, albowiem działania mniejszościowych akcjonariuszy i ich postulaty NIGDY nie były brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji przez Zarząd i Głównego Akcjonariusza, Pana Solorza. Nie bierzecie ich Państwo pod uwagę od 10 lat. Zerwaliście Państwo rozmowy z nami w sierpniu 2018 roku i nigdy nie wyraziliście chęci powrotu do tych rozmów. Nie jest zatem możliwe, aby to kwestionowanie działań Zarządu spółki Elektrim przez niektórych akcjonariuszy mniejszościowych nagle stało się powodem, który uniemożliwia powrót Elektrimu na GPW.

W związku z powyższym wzywamy Zarząd spółki Elektrim do ujawnienia faktycznej przyczyny, która uniemożliwiła powrót na GPW. Czy jest to niemożność spełnienia kryteriów jawności i rzetelności prospektu, w kwestiach, których wyjaśnienie postulujemy od 10 lat? Czy może jest nią brak spełnienia kryterium powołania niezależnych członków Rady Nadzorczej? Czy może raczej ustąpiły warunki, które powodowały, że powrót na GPW był w interesie Pana Solorza? A może taki był plan od samego początku – upozorować powrót, wycofać się, a w zamian szykowane jest kolejne zaproszenie po skandalicznie niskiej cenie?

Będziemy oczekiwać od Zarządu odpowiedzi m.in. na powyższe pytania na NWZA w dniu 30 września 2020 roku, dlatego prosimy o obecność Zarządu na tym Walnym i przygotowanie uczciwych odpowiedzi.

Pozostaję z poważaniem

Daniel Olechnowicz,
Przewodniczący Porozumienia Akcjonariuszy Elektrim,
w imieniu Rady Porozumienia i 728 akcjonariuszy zrzeszonych w Porozumieniu